Društvo, Život

Žrtve umiru dva puta-kada ih ubiju i kada kosti odu u Šejkovaču

MirsadDuratovicTomasicaMirsad Duratović, logoraš i predsjednik prijedorskog udruženja, u masovnoj grobnici Tomašica kod Prijedora, nakon identifikacije obavljene u hali Šejkovača u Sanskom Mostu, pronašao je posmrtne ostatke 15-godišnjeg brata, oca, djeda i nane, trojice amidža, strine i dvojice amidžića.

Zelene od vlage

Olakšanje nakon 22 godine traganja za njima zbog predstojeće kolektivne dženaze u Kozarcu 20. jula miješa se s bolom zbog gubitka, ali i utučenošću zbog nehumanih uvjeta u kojima su posmrtni ostaci ubijenih Bošnjaka smješteni u hali Šejkovača.

– Kada vidite tijela bližnjih u plastičnim vrećama na podu, u fazi raspadanja, u hali bez ventilatora, da ne spominjemo klima-uređaje ili hladnjače, i kada dođete da obavite taj posljednji susret s onim što je ostalo od 15-godišnjeg brata i kada vam iz vreće na podu pokažu kosti mrtvog brata zelene od vlage i kondenzacije, shvatite da nije kraj vašoj boli i da može biti još gore – priča Duratović, potresen što Bošnjaci Krajine zbog institucija države umiru najmanje dva puta – jednom kada ih ubiju i drugi put kada ih prenesu u Šejkovaču.

Duratović strijele kritika odapinje na Institut za nestale osobe (INO) BiH, tačnije na njegov Upravni odbor (UO), koji se nije sastao punih šest mjeseci. Zbog njih je Šejkovača dvije sedmice prije kolektivne dženaze za 278 žrtava četiri dana bila bez telefona, jer računi nisu plaćeni od februara.

Veliki dugovi

– Dug za vodu je 1.400 KM, odvoz smeća se ne plaća, nisu plaćeni ni računi za struju. Novca, kako smo čuli, ima, ali UO Instituta nije održao sjednicu i rasporedio sredstva – navodi Duratović.

Podsjeća da nebriga institucija države za žrtve nije od jučer – za ubrzavanje ekshumacija na Tomašici rodbina žrtava sama je angažirala dodatne bagere i drugu opremu za istražitelje. S druge strane, u Šejkovači su kupovali kompjutere, printere, usisivače…

Sastanak u Neumu

– Nevjerovatno je da Upravni odbor INOBiH sada saziva neku svoju sjednicu u Neumu, a ne u Sarajevu, gdje im je sjedište i gdje su od države dobili stanove na korištenje i sve druge beneficije!? Jasno je da para ima za sve, a najmanje za ono zbog čega Institut i postoji – ističe Duratović.

Avaz

Leave a Reply