Izet odobašić je novoimenovani tužilac Tužilaštva BiH čiji je osnovni zadatak riješiti slučaj „Tomašica“. Odmah po imenovanju, Odobašić je iskoristio priliku i u četvrtak posjetio Prijedor i najveću masovnu grobnicu u BiH, Tomašicu. Dio vremena je iskoristio i da posjeti Udruženju logoraša Prijedor92.
Predsjednik udruženja Mirsad Duratović je nakon dvosatnog razgovora s Odobašićem izrazio nadu da će Odobašić pronaći i kazniti odgovorne za prijedorski genocid od vojnog vrha RS, preko prijedorskog Kriznog štaba, pa sve do pojediničnih zločinaca.
„Ako je tačno ono što smo čuli, očekujemo da ćemo u Tomašici, kada počne ponovno otkopavanje, naći barem još 400 tijela, ako ne i više. Ovo nije običan zločin. Ovo je planirano ubistvo, planirani masakr i planirani genocid u Prijedoru, a Tomašica je dokaz sa više od 1100 posmrtnih ostataka, uglavnom prijedorskih muslimana pobijenih u maju 1992. godine“, ističe Duratović naglašavajući da je Tomašica bila teza o kojoj se prvo samo spekulisalo, a koja se na kraju pokazala kao tačna.
„Tomašica je iskopavana mjesecima prije pokolja stanovnika cijelih sela. Bila je uključena teška mehanizacija, bageri, da bi se napravila jama za leševe. No, tada se nije moglo ni pretpostaviti šta je prvobitna svrha Tomašice, jer su se iskopavanja pripisivala radovima na rudniku. Samo dva mjeseca kasnije, postala je najveća primarna masovna grobnica u Europi sa 1100 leševa koji su zakopani na dubinu od 15 metara, da se nikad ne pronađu. Sada je Tomašica dokaz za planirani genocid prijedorskih Bošnjaka“, navodi Duratović,te ističe „Sve nas ovo vodi samo ka jednom zaključku-Vojska RS, Krizni štab općine Prijedor morao je znati šta će se dogoditi, jer je to i planirano mjesecima ranije.“
Iz Tomašice je do sada ekshumirano 430 tijela. Primarna masovna grobnica skrivala je, prema procjenama, više od 1100 žrtava. Odlukom Kriznog Štaba općine Prijedor, a na zahtjev mještana sela Busnovi kojima je smetao „smrad“ i koje je od Tomašice stotinjak metara, u ljeto 1993.godine, izvađeno je 370 posmrtnih ostataka, prebačen na Jakarinu Kosu, odnosno rudnik Ljubija, koji je potom miniran eksplozivom, a cijeli rudnik srušen na već mrtva tijela. Ova tijela su ekshumirana i pokopana. Prema evidenciji, za sada se kao „nestali“ na području Prijedora vodi više od 900 Bošnjaka. Pretpostavlja se da je najveći dio njih i dalje u Tomašici.
„Sada tražimo krivičnu odgovornost svih koji su učestvovali u ovome, a nadamo se da će nam Tužiteljstvo BiH i Odobašić pomoći u otkrivanju istine. Od vojnog vrha, Kriznog štaba do pojedinačnih izvršilaca. Prema nalazima na Tomašici, ona nije služila samo kao masovna grobnica, već i kao stratište. Nađene su čahure od metaka. Gore su ljudi i ubijani, a ne samo bacani u grobnicu da im se zatre trag, a u Šejkovači, identifikacionom centru, po odjeći se vidi da se ne radi o vojnicima. To su civili iz Prijedora i okolnih sela koji su samo izvedeni iz kuće i mučki ubijeni“, nastavlja Duratović.
Duratović se zahvalio Odobašiću na posjeti Udruženju „Prijedor ‘92“ i smatra to dokazom da i državno tužilaštvo uvažava rad udruženja.
“Zauzvrat smo im ponudili našu pomoć i suradnju ” zaključuje Duratović.
Radovi na ekshumacijama u Tomašici su danas ponovo privremeno prekinuti i očekivati je uskoro dalji nastavak radova.
Leave a Reply
Morate biti prijavljeni da biste objavili komentar.