Politika

Marko Pavić: Sejdić i Finci pitanje za institucije, a ne za lidere

Gradonačelnik Prijedora Marko Pavić

RAZGOVARAO: DEJAN ŠAJINOVIĆ /NEZAVISNE NOVINE
Gradonačelnik Prijedora Marko Pavić

Gradonačelnik Prijedora Marko Pavić

Pogrešno je bilo što su lideri prihvatili da oni vode razgovore o sprovođenju odluke “Sejdić i Finci”, umjesto da budu vođeni u institucijama. Nas EU tjera da poštujemo institucije i zakone, a s liderima se dogovaraju vaninstitucionalno.

Rekao je ovo u intervjuu “Nezavisnim” Marko Pavić, lider DNS-a, naglasivši da problem nije odluka “Sejdić i Finci”, nego pokušaj promjene Dejtonskog sporazuma.

“Treba se vratiti na osnove same odluke i tada će ona biti brzo riješena”, rekao je Pavić.

On je naglasio da će sazreti uslovi da presuda bude implementirana onako kako je napisana, a ne onako kako bi pojedine grupe željele.

Rekao je da će DNS o mogućoj izbornoj koaliciji prvo razgovarati sa sadašnjim partnerima na nivou RS, pa tek onda s ostalima.

“Nepoželjnih nema, a da li je neko više ili manje poželjan opredjeljuje program”, naglasio je Pavić.

NN: Izborna kampanja je već odavno počela. Kako Vama to izgleda?

PAVIĆ: Mnoge stranke su počele s verbalnim prepucavanjem. DNS takvu vrstu kampanje nije nikada vodio. Mi intenzivno radimo na izbornom programu. Tek kada on bude gotov, krenućemo u izbornu kampanju. Sada za to nije vrijeme. Normalno je da je interes svih da se što prije sazna ko će s kim ići u koaliciju, ali DNS još nije odlučivao o bilo kakvoj koaliciji niti je s bilo kim razgovarao o tome. Do toga ima još vremena. Teško je o koalicijama razgovarati kada nemate gotov ni izborni program.

NN: Postoje li za DNS a priori poželjni i nepoželjni partneri?

PAVIĆ: Nepoželjnih nema, a da li je neko više ili manje poželjan opredjeljuje program. Mi imamo sadašnju koaliciju na nivou RS, koja dosta dobro funkcioniše, osim možda nekih pojedinačnih stvari, gdje bi se mogla dati primjedba. Meni je logično da prvo obavimo razgovore sa sadašnjim partnerima, pa tek onda dalje. Ali, još je rano o tome.

NN: Hoćete li ostvariti partnerstvo s Partijom ujedinjenih penzionera?

PAVIĆ: Razgovarali smo s njima, iznijeli smo stavove. Na njima je da odluče. Još nemamo konačan odgovor. U našem glasačkom tijelu ima dosta penzionera i nama su u interesu penzioneri kao populacija. Ako bismo pronašli dogovor s njihovom strankom, nije loše. Međutim, primarni interes ostaju penzioneri kao populacija.

NN: Čini se da političari u BiH nikad više nisu pominjali riječi “kriminal i korupcija” nego u posljednjih godinu i po. Kako se Vama čini?

PAVIĆ: Kad pogledamo ankete među građanima, borba protiv kriminala i korupcije se pojavljuje na drugom ili trećem mjestu. Dakle, građani nameću tu temu. Onda se mnogi političari toga uhvate i u prvi plan stave vaninstitucionalnu borbu protiv kriminala i korupcije. Praktično rade kriminal da bi se borili protiv kriminala. To je potpuno neopravdano. Tu nema sistemskih mjera, nego se radi kampanja. Ako je to cilj, na takav način se ne treba ni boriti. DNS hoće sistemske i institucionalne mjere.

NN: Kako ste zadovoljni trenutnim mjerama?

PAVIĆ: Smatram da ima prostora za jaču borbu i stezanje obruča protiv kriminala.

NN: Postoje li otpori ili lobiji koji tu borbu sprečavaju?

PAVIĆ: Teško mi je o tome govoriti. DNS, kao partija, i ja lično, kao čovjek, nikoga ne sprečavamo u borbi protiv kriminala i korupcije. Nisam čovjek koji govori napamet i preko novina nekoga optužuje samo da bi se nešto pisalo. Govoriću kada budem imao argumente. Mislim da izazivanje hajki nije dobar način za borbu.

NN: Čini se i da je DNS mnogo manje zainteresovan za nivo BiH nego RS. Da li je to impresija ili činjenica?

PAVIĆ: Impresija. Jako smo zainteresovani za nivo BiH. Naši principi se nisu mijenjali: poštivanje Dejtonskog sporazuma, strogo poštivanje Ustava BiH i neprenošenje ovlaštenja s nivoa RS na nivo BiH. Smatramo da su to principi jedne demokratske složene države kakvih još ima u Evropi. Tačno je da nas nema dovoljno u javnosti, jer naš metod rada nije prepucavanje preko novina nego djelovanje kroz institucije. Nismo još dovoljno snažni da naš glas može uticati na promjene odnosa. Kad to bude, onda ćete za nas čuti daleko više, a građani će osjetiti promjene nabolje.

NN: Ako dođe do daljih stranačkih razmimoilaženja, bojite li se da bi stranke u FBiH nakon narednih izbora u RS mogle biti jezičak na vagi?

PAVIĆ: To je stvar izbora i koliko ko dobije glasova.

NN: Kako ocjenjujete bezuspješno dogovaranje stranačkih lidera o odluci “Sejdić i Finci”?

PAVIĆ: Pogrešno je bilo što su lideri prihvatili da oni vode razgovore, umjesto da budu vođeni u institucijama. Nas EU tjera da poštujemo institucije i zakone, a s liderima se dogovaraju vaninstitucionalno. Već mi je postalo ogavno da se time toliko dugo bavimo. Ovdje nije problem odluka “Sejdić i Finci”, nego pokušaj promjene Dejtonskog sporazuma. Treba se vratiti na osnove same odluke i tada će ona biti brzo riješena.

NN: Jeste li optimista da će u 2014. biti riješeno to pitanje?

PAVIĆ: Pri ovakvim stavovima ne mislim da će 2014. biti išta uspješnija. Ali, ne treba toliko vremena ni gubiti na to. Sazreće uslovi da odluka bude implementirana onako kako je napisana, a ne onako kako bi pojedine grupe željele. Ali, nisam veliki optimista.

Platforma

NN: Kako ste doživjeli raskid platforme SNSD – SDS?

PAVIĆ: Ništa se tu nije desilo. Čudi me ta fama koja se stvara oko toga. DNS ima koaliciju sa SNSD-om na nivou RS, a na nivou BiH nismo potpisali nikakav sporazum niti imamo nekakav poseban dogovor, a ipak zajedno radimo. Mi to vidimo, da smo svi iz RS predstavnici RS bez obzira na stranačko obilježje. Poremećeni odnosi među strankama u RS ne smiju poremetiti odnose na nivou BiH.

Leave a Reply