Društvo, Život

IZLOŽBA FOTOGRAFIJA KAO DIO PROJEKTA “I MI SANJAMO”

Udruženje građana “Kreativna radionica Kike-Tačke” iz Prijedora ove sedmice će otvoriti izložbu fotografija nastalih u okviru projekta “I mi sanjamo” na kojima su prikazana djeca i mladi sa Daunovim sindromom u različitim profesijama.
Autor fotografija Igor Motl izjavio je da je protekli mjesec radio foto-sesije sa 17 mladih i djece sa Daunovim sindromom u ulogama kuvara, konobara, ljekara, vatrogasaca, sportista, umjetnika, baštovana i policajaca.
On je naveo da će uz portrete biti izloženo i dvadesetak fotografija koje su nastale prilikom rada, a dočaravaju radnu atmosferu i spontanost bez poziranja.
“Fotografije će prvo biti izložene na Trgu majora Zorana Karlice i u Pozorištu Prijedor u petak, 21. marta, kada se obilježava Svjetski dan lica sa Daunovim sindromom, a potom na nešto duži period u tržnom centru `Patrija` i u uličnoj galeriji Turističke organizacije na šetalištu”, rekao je Motl Srni.
On je naveo da, iako se dugo bavi fotografijom, uvijek ima neku vrstu treme, pogotovo kada radi portret, te da je ovdje imao dodatnu tremu plašeći se tanke linije između realnog prikaza i karikiranja stvari.
“LJudi sa Daunovim sindromom imaju specifičan fizički izgled i nekada ne možeš da procijeniš na njihovom licu da li je plač ili smijeh. Taj portret ih ogoljava kroz njihovu emociju koja je uvijek zapanjujuće intenzivna, bilo da je negativna ili pozitivna. Vjerujem da će svaki portret prikazati iskrenost koju sam ja doživio sa njima”, naglasio je Motl.
On kaže da je svjedok postepenog i sve većeg otvaranja institucija namijenjenih licima atipičnog razvoja, kao i njihovih porodica, budući da je u nekadašnju specijalnu školu “Đorđe Natošević” koja danas nosi naziv Centar “Sunce” još 2010. godine prvi put ušao kao fotograf da dokumentuje rad sa štićenicima.
Prema njegovim riječima, nije bilo spremnosti tadašnje uprave da se uradi kalendar posvećen djeci sa Daunovim sindromom gdje bi oni bili astronauti, piloti, ljekari.
“Evo, poslije 15 godina, zovu me iz Udruženje `Kike-Tačke` da učestvujem u prvom obilježavanju Svjetskog dana osoba sa Daunovim sindromom u Prijedoru. Danas je to, kada je riječ o otvorenosti ka javnosti, potpuno druga priča”, rekao je Motl.
On je pojasnio da mu je trebalo vremena da shvati da djeci sa Daunovim sindromom neke stvari mora da pokaže umjesto da ih samo kaže.
“Priđem, objasnim, pokažem: okreni zglob, namjesti lakat. Oni svoj zadatak shvataju vrlo ozbiljno i profesionalno. Nije se desilo da nismo dobili rezultat koji smo tražili. I podrška svih uključenih je bila velika”, rekao je Motl.
On je dodao da je grafičku opremu postera radio Nemanja Gruban.
Izložba će biti postavljena u centru Prijedora 21. marta u podne, a u 19.00 časova u holu Pozorišta Prijedor gdje će biti organizovano i druženje sa svima koji su učestvovali u prvom obilježavanju Svjetskog dana osoba sa Daunovim sindromom u Prijedoru.

SRNA