Društvo, Život

Dan bijelih traka obilježen u Malmö

Jasenko Selimović govorio u Malmöu

Srebrenicu i Prijedor moramo pamtiti

dan2

Na Trgu Gustav Adolf (Gustav Adolfs torg) Malmö 31. maja 2015., pred više stotina prisutnih, održan je komemorativni skup u znak sjećanja na Srebrenicu i Prijedor (Minesdagen för folkmordet i Bosnien: Never forget Srebrenica 92-95 – Never forget Prijedor 92-95).

Organizator manifestacije bila je Bošnjačka islamska zajednica (Bosniakiska Islamiska Föreningen BIZ) Malmö, koja je po prvi put objedinila obilježavanje „Dana bijelih traka“ u znak sjećanja na Prijedor 1992. godine (ubijeno 2.856, nestalih 2.425 – ukupno 5.281 osoba) i Dan sjećanja na Srebrenicu 1995. godine (8.372 ubijenih osoba samo za nekoliko dana u julu 1995.).

U znak sjećanja na ove teške događaje u Bosni i Hercegovini štampani su posebno dizajnirani plakati za Prijedor i Srebrenicu na švedskom jeziku, te organizirane Izložbe fotografija bh. koncentracionih logora i masovnih grobnica: Never forget Srebrenica 92-95 – Never forget Prijedor 92-95, koje su vidjeli brojni građani Malmöa, ali i bh. građani koji su ove godine došli da odaju počast žrtvama u BiH, posebno Srebrenici i Prijedoru.

Dan1

Koliki je interes bio govori i podatak da svi nisu mogli dobiti bijele trake, koje je organizator pripremio, te koje su nosili svi prisutni na jednom od najvećih trgova u Malmöu: Gustav Adolfs torg.

U proglasu BIZ Malmö, između ostalog se ističe:

”Najveća sramota našeg doba na tlu Evrope desila  se 31.maja 1992. godine u Prijedoru, kada su svi oni koji ne pripadaju srpskom narodu morali sami sebe obilježiti bijelim trakama oko ruke, a sa bijelim plahtama svoje kuće i stanove. Tog dana je počela realizacija monstruoznog plana etničkog čišćenja nesrpskog stanovništva, likvidacijama na licu mjesta, otvaranjem logora, masovnim hapšenjima i silovanjima… Posljedica toga je nastanak velikog broja koncentracionih logora i stratišta među kojima je „Tomašica“ – najveća masovna grobnica poslije Drugog svjetskog rata, gdje je svirepo ubijeno i zatrpano, na deset metara dubine, preko hiljadu Bošnjaka i Hrvata…“

Montaser Eneim predsjednik BIZ Malmö

Montaser Eneim predsjednik BIZ Malmö

Na komemoratvnom skupu u Malmöu povodom „Dana bijelih traka“ u Prijedoru 31. maja 1992. i sjećanja na Srebrenicu 11. jula 1995. godine govorili su: Montaser Eneim predsjednik BIZ Malmö, Tobias Lohse Tillsammansskapet, Sara Durate članica uprave (stiftelsen) Expo i Jasenko Selimović državni sekretar za integraciju i odskora član EU-parlamenta u ime Folkpartiet (FP) Švedske.

Jasenko Selimović državni sekretar za integraciju i odskora član EU-parlamenta u ime Folkpartiet (FP) Švedske.

Jasenko Selimović državni sekretar za integraciju i odskora član EU-parlamenta u ime Folkpartiet (FP) Švedske.

Svi govornici su biranim i toplim riječima govorili o Bosni i Hercegovini i zločinima koji su počinjeni tokom agresije na BiH i civilnim žrtvama, te uputili apel da se to nikad više ne desi u Europi i svijetu. Bio je ovo skup s porukama mira, protiv nacionalizma i fašizma, skup sjećanja i pijeteta prema žrtvama, s porukom da se zlo ne ponovi, ali i zločinci ne zaborave.

Sara Durate članica uprave (stiftelsen) Expo

Sara Durate članica uprave (stiftelsen) Expo

Riječi govornika skupa daleko su se čule jer su njihove poruke ljudske, one ukazuju na nepravde i zla koji su se desila narodu u BiH, prije svega Bošnjacima i Hrvatima, ali i drugima, s jasnom porukom da se iskorijeni netrpeljivost i označavanje naroda po bilo kojim kriterijima, da ne bude minoriteta ni pod koju cijenu, da to zamijene demokratija i ravopravnost svih naroda!

Tobias Lohse Tillsammansskapet

Tobias Lohse Tillsammansskapet

Bio je ovo veliki dan za sjećanja u Malmöu na strahote rata u BiH (1992-1995), dan koji je okupio više stotina Šveđana i bh. građana, koji su svojim prisustvom i nošenjem bijelih traka odali počast žrtvama rata u Bosni i Hercegovini – bio je ovo i dan kada je velik broj antirasista, antinacionalista i ljudi dobre volje došao na trg Gustav Adolf da bi svijet poslao poruke mira, te da se zločini u Srebrenici i Prijedoru nikada ne zaborave, ali i ne ponove!

Text: Fikret Tufek

Foto: Elvedin Pađan

 

Leave a Reply