Društvo, Zanimljivosti, Život

LOGORAŠKI DANI DIDA LATIFA OMEROVIĆA KAO INSPIRACIJA ZA NJEGOVANJE KULTURE SJEĆANJA

Jedan od načina čuvanja kulture sjećanja i pamćenja je prenošenje istine o dešavanjima koja su ostavila trajni pečat na određeni period u životu naroda BiH. Da budem koncizan, istinom se boriti protiv poricanja, negiranja i veličanja onih što su činili zlo na pravdi Boga. Svjedoci ste da smo vam prenijeli priču o maturskom radu Sare Omerović koja sa porodicom živi u Švicarskoj, a rodom je iz ključkog naselja Crljeni. Njen cilj je da javnost zemlje u kojoj je rođena upozna sa stradanjem dida Latifa i njegovi sapatnika u logoru Manjača. Lijepo je čuti da se na ovaj način njeguje kultura sjećanja o stradanju nevinih građana ljeta 1992.godine. Da je Latif Omerović ostavio traga u rodnim Crljenima, dobro je poznato. Međutim, treba mu odati priznanje što se posvetio i narednim generacijama Omerovića na širenju istine.
Tako je i njegova unuka Dženeta, također, odabrala maturski rad o BiH. Ona je Švicarce upoznala sa činjenicama važnim za genocid u Srebrenici. Bio je to veoma težak zadataka jer Srebrenica je velika rana Bošnjaka i ljudi dobre volje širom svijeta.
U društvu oca Rezaka posjetila je mjesto koje opominje i tjera na razmišljanje. „Dosta smo patili, kao i ostali građani Ključa, ljeta 1992.godine. Djecu odgajamo tako da znaju šta se dešavalo i da se zlo koje se desilo nama, više nikada i nigdje ne ponovi“, ističe Dženetin otac, Rezak Omerović. Sigurni smo da je Latif Omerović jako ponosan na unuke, Saru i Dženetu i njihov doprinos razvijanju kulture sjećanja zasnovane na istini. Unuke su mu se na ovaj način zahvalile za odgoj i pružile podršku da lakše živi sa ranama otvorenim u logoru Manjača. Njegovu dušu liječi i kćerka Mediha, poznata po pružanju pomoći oboljeloj djeci.

Senudin Safić / MojPrijedor.com